BT Login

ورود ثبت نام

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز ورود *
مرا بخاطر داشته باش

ایجاد حساب کاربری

گزینه های * دار الزامی می باشند.
نام *
نام کاربری *
رمز ورود *
تائیدیه رمز ورود *
نشانی پست الکترونیک *
تائیدیه نشانی پست الکترونیک *

  اعتراف

  Write a comment

   

   

   

  عزیزدل مادر از کجاش بگم؟... دس به دلم نذار که خونه! یه عمر غفلت... یه عمر حسرت... یه عمر نخوت... . انگاری دیروز بود که بابات اومد خواسگاریم. بابا بزرگت از طریق یکی از دوستاش تحقیق کرده بود. گفته بودن پسر خوب و سر به راهیه. اهل زن و زندگیه. به همینم قناعت نکرده بود؛ شب جمعه، بعد نماز یه پولی کونه ی مشت پیش نماز مسجد گذاشته بود تا ببینه استخاره چی می گه؟ ... اونم خوب اومده بود.

  عزیزم، مادرت، تو فامیل اولین دختری بود که اجازه تحصیل تو دانشگاهو پیدا کرده بود. آخه میدونی اون موقع ها اصلن واسه دختر عیب بود که درس بخونه. بابای خدا بیامرزم میگفت: چه معنی داره که دختر درس بخونه و بره لادست غریبه و نامحرم و چشم و گوشش وا شه! دختر باهاس کدبانوی خونه باشه. زن درس خونده مثه کفر ابلیس می مونه. زن درس خونده، دیگه زن زندگی نمی شه. زن جماعت همی جوریشم چش سفیده. وای به روزی که دو کلوم چیز یاد بگیره. اون وقت... استغفرالله، خدا رم بنده نمیشه!

  ... اون جوری نیگام نکن! دری وری نمی گم مادر. عین کلوم بابامه.

  خسته شدی عزیزم؟... بذار واست چایی بریزم. یه قلپ چای که جایی رو نمی گیره. چه زحمتی داره مادر. اون بابای گور به گورت، هنوز امضای طلاقنومه خشک نشده بود؛ فرداش اومد و هرچی داشتم و نداشتم، بار وانت کرد و برد. حتا جهازمو! منم که میشناسی. عارم میاد واسه چارتا اسباب و اثاث و تیر و تخته با کسی ارّه بدم و تیشه بگیرم. مال دنیا مثه چرک دس می مونه مادر. همون روز، تو چشش و جلو راننده وانتیه به طعنه گفتم:

  یادت نره از سیخ تا سوزن جهازتو ببری! اونم از غیضش واسه این که لج منو دربیاره؛ حتی استکان و نعلبکی کمر باریک لب طلایی رو که خاله مادر خدا بیامرزم، عفت خانومو میگم. ...میشناسیش مادر مریم خانومو میگم. ... آره خودشه ... روز پاتختی واسم آورده بود. اونم کرد تو قوطی و بردش!

  داشتم چی میگفتم ... آهان یادم اومد.

  قضیه به همین سادگی که نبود. تا پیش از من، بابا بزرگت به خاله هات بعد از این که سیکلو تموم کردن؛ اجازه نداده بود؛ درس بخونن. منم از بس، شوَر خاله هات و همین دایی کمالت، تو گوشش خوندن؛ راضی شد که درس بخونم و برم دانشگاه.

  بابات یه بچه شهرستونی سر به راه و پا به راه بود. ... آخه هم کلاسیم بود. نمی دونی مادر، وقتی می خواس حرف بزنه تا بناگوشش مثه لبو سرخ میشد.

  یه تیکه ماه بود. از همینش خوشم میومد.

  اول زندگی مثه دوتا گنجیشک عاشق یه لحظه از هم جدا نمی شدیم. اون قد دوسم داش تا لب از لب وا میکردم؛ از شیر مرغ تا جون آدمیزاد واسم تهیه میکرد. داداشت که به دنیا اومد. اولش خوب بود. ولی کم کم زود رنج شده و طاقت کم محلی رو نداشت. تا بهش میگفتی: اِلَرسَن، به تریج قباش برمی خورد. تا دو روز لال مونی میگرفت و باهام حرف نمیزد.

  اون که این جا نیس، ولی خداش هس. منم اون اوایل سرم باد داشت و محلّش نمی ذاشتم. حالا که فکرشو میکنم. بهش حق می دم. طفلکی با زبون بی زبونی میگفت: زن، منم آدمم و هر چیزی باهاس سر جای خودش باشه. شوَر جای خودش و بچه جای خودش. نه این که نو که اومد به بازار کهنه به شه دلازار! نمیخواستم بدونم که اول گوشه، بعدش گوشواره. فکر و ذکرم داداشت بود. خیلی وقتا بود که میومد به خونه، مجبور بود؛ شام نون و ماس به خوره. کم کم رفتارش عوض شد و اونم ساز خودشو کوک کرد. بنای ناسازگاری و چُس محلی رو گذاشت.

  خدا که تو رو به ما داد. منم انور صفحه رو گذاشتم. فکر میکرد که کلفت آورده خونه! اگه تو درس خوندی و لیسانس گرفتی؛ منم مثه تو. اگه کاری میکنی؛ منم کار میکنم. تو از صب تا ظهر سر ساختمونایی. منم از صب تا غروب پشت یه میزم و فرصت نمیکنم حتا یه استکان چایی بخورم. خدا مادرمو بیامرزه که از صب کلّه سحر تا غروب گاو کُش، تو و داداشتو نیگر می داش. منم واسه این که لجشو درآرم؛ تو رو که از پیش مادر بزرگت ورمی داشتم؛ یه راس میرفتم روضه خونی. بعدشم میرفتم جلسه تفسیر قرآن آشیخ کمال خدا بیامرز. یواش یواش، زندگی رو واسش جهنم کرده بودم. حالا که یاد اون موقع ها میوفتم؛ دلم واسش کباب می شه. تازه تو کون خیزه میکردی که دیدم شبا دیر میاد خونه. وقتیم که میاد؛ یه راس می ره می خوابه.

   

   

  بدون این که لب به شام و چایی که واسش درس کرده بودم؛ بزنه. شک کردم. حتمن یه خبرایی شده. ولی اون قد دماغم باد داشت که واسم السّویه بود. با خودم میگفتم: گور پدرش. به من چه، هر گهی که می خواد به خوره، بذار به خوره. من که ولش کردم. بذار مثه سگای دله تو لای دس و پای ماچه سگا وول به خوره. یه مدت که بگذره خودش خسته می شه و مثه بچه آدم، دمشو رو کولش می ذاره و برمی گرده سر خونه و زندگیش.

  ... چایی تو بخور عزیزم، سرد شد. از دهن افتاد. ... بذار یکی دیگه واست بریزم. می دونم که از بچگیتم چای خور نبودی. ... این جوری که نمی شه مادر؛ من دایم ور بزنم و تو با دهن خشک بشینی و تماشا کنی! اقلن یه نارنگی پاره کن. ... نارنگی که دوس داری.

  می خوای اصلن من حرف نزنم. ... خب از خودت بگو. ... شنیدم واست خواسگار اومده. کیه، چیه، چه شکلیه، چیکاره س؟ ... اصلن به من چه. هرکی می خواد باشه. ایشالا به حق جدم فاطمه زهرا خوش بخت بشی، مادر.

  فقط اینو بگم مادر. اون خطایی که من کردم؛ تو تکرار نکنی ها. مردا مثه گربه می مونن. باهاس نازشونو بکشی. وقتیم که میان لا دس و پات، بذار تا وقتی سیر نشدن؛ همین جوری خودشونو بهت بمالن. غذاشونو به موقه بدی. اگر یه وقتی حوصله نداشته باشی و پیشت شون بکنی. انگار نه انگار که یه عمرتر و خشکشون کردی. بلافاصله روت چنگول می کشن. میرن دنبال یه صاحاب دیگه که بهتر نازشونو می کشن. هر چن ... بابات با دیگرون فرق داش. بی آزار بود توی اون چند سالی که زنش بودم؛ هیچ وقت دس روم بلند نکرد. هی ... کاشکی بلند میکرد. گفته بودم؛ وقتی ازم دل خور بود؛ درس مثه یه الف بچه، بُغ میکرد و مثه برج زهر مار صُمُن بُکم، مثه مجسمه ابوالهول می نشست یه گوشه و لب از لب وا نمیکرد.

  ای ... روزگار ... اگه یه کم باهاش مهربون تر بودم. حالا تو، سرافکنده و خجل نمیشدی! تا این و اون تو روزِ خواسگاریت، چشم و ابرو بیان و مثه مگس وز وز کنن. ... می دونم که چیا میگن:

   دختر فلونی رو میگی. ... حتمن به ننش رفته. ... اهل زندگی و شوَر داری نیس. ... دو روز زندگی نکرده، فیلش یاد هندستون می کنه و طلاقشو می گیره.

  اونا که خبر ندارن؛ نمی دونن. اون بابای هوس بازت بوده که سر پیری و معرکه گیری، باد زیر ... هاش افتاده و فیلش یاد هندستون کرد و زندگیمونو از هم پاشوند.

  منم خدایی دارم؛ مادر جون. بذار هر چی می خوان به گن، بگن. در دروازه رو می شه بست ولی دهن مردمو، نه.

  خدا خودش عالمه و می دونه که تقصیر کی بود. همه شونو به خدا واگذار کردم. الهی اون که زندگیمو از هم پاشوند به زمین گرم به خوره. همون زن بابای چش دراومده تو میگم که با عشوه ها و در باغ سبز نشون دادن به بابات، باعث و بانی جدایی ما و در بدری شوما دو تا شد.

  خسته شدی مادر! حوصله ت سررفت. ... حتمن با خودت می گی:

  اینم ننس که ما داریم. هر وقت میام پهلوش سفره دلشو وامی کنه و از سال کهنه و مسجد آدینه حرف می زنه. اگه تو، تو فکر ما و زندگیت بودی که نمی ذاشتی، بری! خب حقم داری.

   

  ... آها ... من دهنمو بستم. لام تا کام حرفی نمیزنم. قربونت برم.

  گذشته ها گذشته، از خودت و خواسگارت بگو. کیه، چیه؟ عزیز دل مادر، یه گوشت در باشه و یکیش دروازه. حرفای منم گوش نکن. قدر باباتو بدون. خدایش یه تیکه جواهره.

  اِوا ... کجا؟ اقلن یه دقه بمون تا آقا رضا به یاد. آخه ... می دونی که اون یه کمی شکاک و بد دله. بذار تو ببینه؛ بعد برو.

  باباجون، خودت بهتر می دونی تا حالا که به این قد و بالا رسیدی؛ من جز خیر و صلاحت هیچی نمیخواستم. هر چی از دستم براومده، واست کوتاهی نکردم. اگه کردم، خجالت نکش بگو باباجون. بلخره باهاس یه روز حرف دلتو بزنی. چه روزی بهتر از امروز.

  اون جوری نیگام نکن. ... وظیفم بوده. بچّمی، جیگر گوشمی. هر چن اگه مادرت بود؛ شاید روحیاتت بهتر از این بود. ولی زندگیه دیگه بابا جون. هیشکی از آینده اش خبر نداره. یه سیبو بندازی هوا، صد تا چرخ می خوره و نمی دونی با کدوم روش میاد پایین. اینم سرنوشت منه که باهاس یه دونه دخترمو بدون این که مادرش بالا سرش باشه؛ شوَر بدم. هر چن ... شیرین خانومم دست کمی از مادرت نداره. خداییش از خدمت و مادری واست کم نذاشته. گذاشته؟ بین و بین لاهی دروغ میگم. بگو دروغ می گی!

  می دونم چی می خوای بگی. آره ... درس فکر میکنی؛ هیشکی مادر آدم نمی شه. ولی دخترم، به چیزایی که خودت می دونی؛ نمی خوام اضافه کنم. .... ای روزگار ... اما می خوام اینم بدونی که بابات هوس باز نبوده. مادرت، منو مثه یه گربه گذاش تو سه کنجی. با بی محلّیاش وادارم کرد. ... بابات که ایوب نبود. شوَر که هیچ حتی منو آدم حساب نمیکرد. دوس داشتم، اگه پسر بودی معنی حرفامو در ک میکردی. بگذریم ... روزگاره دیگه ... ایشاله خودت داری زندگی تشکیل می دی؛ به سلامتی. ولی این حرف بابای پیرتو آویزه گوشت کن. مگه یه مرد از زندگی چی می خواد؟ ... فقط یه جو محبت و سر سوزنی توجه. اگه اینارو به شوَرِت بدی؛ طعم خوش زندگی و گرمای دل پذیر با هم بودن و آرامش دو گیتی نصیبت می شه. اصلن بابا جون، زندگیا فرق کرده. از صبح خروس خون تو میری سی خودت و اونم میره سی خودش. تا غروب که هردو تا تون خسته و کوفته از سر کار بر می گردین. اگه قرار باشه یه ذره آرامش و هم دلی تو خونه تون برقرار نباشه؛ چی می شه؟ ...

  زندگی واسه جفتتون، جهنم می شه. تو یکی می گی و اون دوتا. هی هر روز با توقعات درست و غلط تون، هیزم تنور اختلافو زیاد می کنین!

  ببخشید که اینو میگم دخترم. زندگی که همش رختخواب نیس.

  یه سرش تحمّله، مداراس، منم منم راه به جایی نمی بره. گاهی لازمه که آدم نیم من باشه.

  تو چه می دونی که من با این که مادرتو خیلی دوس داشتم. ولی خیلی شبا که خونه میومدم؛ سر بی شام و گرسنه رو متکا می ذاشتم. مادرت با این که درس خونده و با کمال بود. به همه چیز و همه کس توجه داش؛ الّا من که شوَرش بودم. خودش که نیس ولی خداش هس. الحق والانصاف تا یکی دو سالی قبل به دنیا اومدن داداشت مثه پروانه دور برم می گش. نمی دونم، چی شد که ورق برگش. ... شایدم تقصیر خودم بود. شب که از شرکت میومدم؛ از بس با کارگرا و عمله و اکره یکی به دو میکردم؛ دیگه نای حرف زدن با مادرتو نداشتم. اونم به جای این که مرهم رو زخم خستگیام بذاره؛ نمک میپاشید. هی به گوشه و کنایه لیچار بارم میکرد. منم که انتظار این رفتارشو نداشتم. بغ میکردم و یه گوشه میشستم. توهیناش که تموم میشد؛ گرسنه و تشنه قهر میکردم و میرفتم؛ کپه مرگمو می ذاشتم.

  چی ... عجب توقعایی داری! ... گوشه ی دوشک نشستی و می گی؛ لنگش کن! اگه یه لحظه خودتو بذاری جای بابای پیرت؛ نمیگفتی:

  شوما کوتاه میومدی. والله ... به همین سوی چراغ قسم، اگه کارد به استخونم نرسیده بود؛ طلاق نومه شو کف دستش نمی ذاشتم. هی ... خدا. ... راضیم به رضایت ..... باشه چایی رو میخورم. ...عیبی نداره سردم که شد؛ مسله ای نیس. بذار حالا که واسه خودت خانومی شدی و خوب بد زندگیو تشخیص میدی؛ بار سنگینی رو تا حالا رو دوشم بوده بذارم زمین. زن و مرد مثه دو تیکه چوب می مونن. اگه با هم جور به شن؛ در و پنجره زندگی رو می سازن. ولی اگه جور نشن؛ اون قد به هم می خورن تا یکی شون بشکنه. وقتی هم شکس. دیگه شیکسته. مثه کاسه چینی یم نیس که به شه بشَ بزنی. هرچن ... کاسه چینی یم، دیگه مثه اولش نمی شه.

  آخه دخترم. منم آدم بودم. دوسش داشتم. مهر و محبتم، دو سره ست. آخر و عاقبت مهر یه سره که از پیش معلومه. همونی می شه؛ که داری میبینی. ... مثه این می مونه که با میخ خواسته باشی آهنو سوراخ کنی. میخه یا کج می شه یا می شکنه.

  نه ترس عزیزم. ... چیزی نیس دخترم. ... صبی حوصلم سر رفته بود. رفتم پیش دایی کمالت به زور نیگرم داشت. ناهارو با اون خوردم. حتمن غذاش سنگین بوده، رو دل کردم. یه کمی قلبم تیر می کشه.... شایدم فشاره معدس. ... نفخ کردم. یواش یواش خودش خوب می شه. هی ... خدایا شکرت. ... پیریه و هزار درد و علت. نگرون نباش قرصامو خوردم. حالا که گفتی و بلن شدی؛ اگه زحمتت نمی شه. یه تیکه نبات و یه سر قاشق عرق نعنا، بریز تو نصفه استکان آب جوش بده بخورم. آدم درد خودشو بهتر از هر کسی می دونه. ببین زیاد نبات ننداز؛ قندم می ره بالا. قربون دستت. ... تو که بری؛ خیلی تنها میشم. هرچن ... شیرین خانوم هستش، ولی ... هیشکی جای پاره ی تن آدمو نمی گیره! ... تو رو که میبینم؛ جون میگیرم. قول بده لااقل هفته ای یه بار به این بابای پیرت یه سری بزنی. ... باشه.

  چرا میخندم! ... واسه اینه، منم که جوون بودم؛ به بابای پیرم میگفتم: باباجون غصه نخور، جون تو، جون منه؛ بابا جون، اگه سنگم از آسمون به باره ماهی یه بار میام ولایت بهت سر میزنم. می دونی چی شد؟ حرفم رو هوا موند و پایین نیومد. بعد ازدواجم، دیگه هیچی حسن، هیچی صفا! سالی یه بارم نرفتم دس بوسش. ... حالا فهمیدی دخترم. ... هر چن اینو می دونم که دختر یه چیز دیگس.

  ای قربون تو دختر گلم برم. بوی مادرتو می دی. ... داشتم چی میگفتم؟ ... آره ... خوب شد یادم انداختی. ای ... جوونی کجایی که یادت به خیر! ... دخترم جوونی عالم خودشو داره. تا می تونی از جوونیت لذت ببر. هم شادابی و سرزندگی رو داره و هم غرور و منّیتو.

  از حق نگذرم دخترم، حصه ی من ازش تنها غرور بود و بس! ... منم باد تو کَلّم بود. یه چن ماهی صبوری کردم. سروشو میزدی؛ ته شو میزدی؛ تو دوره های روضه خونی زنونه و مسجد بود. می دونی که منم وقتی با مادرت ازدواج کردم؛ کس و کاری نداشتم. مادر خدا بیامرزم سر زا می میره. بابام بعدش زن نگرفت و میگفت: بچه هامو نمی خوام زیر دست غریبه بزرگ به شن.

  الهی نور به قبرش به باره. تازه سه سال بود که مادرتو عقد کرده بودم. چون بابا بزرگت، میگفت: تا درستون تموم نشده؛ نمی تونی دس زنتو بگیری و ببری خونت. راستم میگفت. هرچن تو این هیرو ویری، از بد شانسی بابات، بابامو یه لات عرق خور تو مغازش مُثله می کنه. همه کس و کارم می شه عموی خدا بیامرزم.

  اونم، هِلک هِلک از شهرستون اومد واسه عقد رسمی، پیش پدر بزرگت. خدا نور به قبرش به باره. با این که همه میگفتن: خیلی خشکه مقدسه و مو رو از ماس می کشه بیرون. تا عمومو دید؛ با این که هنوز شیش ماه دیگه مونده بود؛ درسمون تموم به شه. واسه خاطر روح بابای خدا بیامزم و احترام ریش سفیدش، نه ورداشت و نگذاشت و گفت: ایشاله به پای هم پیر به شن. همین ...

  نمی دونم چه حکمتیه که وقتی با تو حرف میزنم؛ سبک میشم.

  عینهو مادرت می مونی. اونم تا وقتی که بود و از دنده چپ بلن نشده بود؛ سنگ صبورم بود.

  هی... خدایا تو شاهدی... مگه من از سمانه چی میخواستم؟ هیچ، فقط یه کم توجه ...

  نه دخترم، ... نگرون نشو؛ چیزی نیس. یه کمی قلبم تیر می کشه.... حالا تو قاضی، اینی که من از مادرت میخواستم؛ توقع زیادی بود؟

  قربون دختر گلم برم. اصلن، می دونی بابا جون، واسه چی مردای ایرونی مادرا شونو بیشتر از زناشون دوس دارن. واسه اینه، زنا پس از این که سوار خر مراد شدن؛ از شوَراشون مهر و محبتو دریغ می کنن. لااقل تو با شوَرِت این جوری نکن؛ تا به قول امروزیا کانون گرم خانوادت پایدار به مونه.

  به ساعتت نیگا نکن. می دونم این شِر و ورای تکراریم، حوصله تو سر برده. خسته ت کرده. این جوری با دلخوری نیگام نکن. من اگه دخترمو نشناسم؛ به درد لای جرز میخورم. ... ای قربون اون خندت برم. ... جون کلوم، هر چن شیرین خانوم از خانومی هیچی کم نداره؛ ولی خدا به سر شاهده؛ مادرت یه چیز دیگه بود!

  Say something here...
  Cancel
  You are guest ( Sign Up ? )
  or post as a guest
  Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

  Be the first to comment.

  js offconvas

  pinar liked princeOFcaspian's تصویر 14 ساعت قبل 46 دقیقه قبل
  pinar liked princeOFcaspian's تصویر 14 ساعت قبل 46 دقیقه قبل
  princeOFcaspian اشتراگ‌گذاری عکس. 1 ماه قبل

  راه می رفتم
  در بی کرانه ای که افقش تنها به رنگِ بی رنگی بود
  رودخانه ای در کنار _بی زحمتِ دور زدنِ مانعی در مسیر _راه می پیمود
  پرنده ای بی زحمتِ بال زدن ، بر روی هوا...
  نمایش بیشتر

  _اینجا حسابی برف اومده از بابل چه خبر؟
  + بابل هم داره برف میاد.... خیلی عجیبه ما اینجا شاید هر 7 سال یه بار برف داشته باشیم... مثلا سال پیش بعد از 7 سال برف...
  نمایش بیشتر

  پشت مرزها
  پشت مرزهایی که ایرانی ها را به آنجا راه نمی دهند هرچه هست بازار قیطریه نیست، میدان نقش جهان و مسجد هزار ساله جمعه پیدا نمی شود. پشت...
  نمایش بیشتر

  princeOFcaspian چرا راه دور بریم توی همین جزیره ی کیش خودمون حس میشه مردمی که از همین شهرهای ایران اونجا جمع شدن به شکل عجیبی با فرهنگ تر می شن :/ واقعا چرا؟ عملا اخلاق مردم در بند محیطه؟ 2 ماه قبل
  loader
  loader
  Attachment
  princeOFcaspian اشتراگ‌گذاری عکس. 3 ماه قبل

  ما غزل گوی توییم و بدنت رقص کنان
  چنگ ، مجنون زند و هم نفسش رطل گران

  دیده درویش و سر افتاده به زیریم که ما
  خاک رویان به بلندای تو سر بر نتوان

  دیده اما به...
  نمایش بیشتر

  نسیم هنر
  اولین بار بود که در تورنتو به سینما می رفتم. سینمای نورث یورک یکی از شعب سینمای cineplex سین پلکس است. سینمایی که شعب فراوانی در آمریکای شمالی دارد...
  نمایش بیشتر

  princeOFcaspian بسیار عالی سپاس از قلم شیواتون 3 ماه قبل
  loader
  loader
  Attachment

  سلام. هستم اگر می روم. گر نروم نیستم.