BT Login

ورود ثبت نام

ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز ورود *
مرا بخاطر داشته باش

ایجاد حساب کاربری

گزینه های * دار الزامی می باشند.
نام *
نام کاربری *
رمز ورود *
تائیدیه رمز ورود *
نشانی پست الکترونیک *
تائیدیه نشانی پست الکترونیک *

  دوربین های مدار بسته

  Write a comment

   

  از ظهر گذشته بود و باد پاییزیی سردی می وزید. داشتم در پیاده رو شلوغ یانگ به طرف خانه می رفتم ، منظره ای نظرم را جلب کرد. جوانی که چند قدم جلوتر از من راه می رفت بی هیچ صحبتی "دونات" بزرگی را که یکی دو گاز کوچک به آن زده بود به فقیر ژنده پوشی که سمت چپ پیاده رو نشسته بود ، داد و رفت. دونات، شیرینی محبوبی در کاناداست. مرد ژنده پوش با شادی و ولع به شیرینی نگاه می کرد مثل کسی که ناگهان جواهری در دامنش افتاده باشد. به جوان چشم دوختم . قدم زنان دور می شد. در دست راستش چند پاکت خرید بود که به نظر خوراکی نمی رسید. به پشت سرش برنگشت تا خوشحالی مرد را ببیند. بی هیچ مکثی به راهش ادامه داد تا رسید پشت چراغ قرمز، می خواست از خیابان عبور کند. اطرافش را نگاهی کرد. شاید هنوز گرسنه بود ولی نوعی احساس رضایت و سرخوشی در صورتش حس می شد.  آهسته و مطمئن رفت و دور شد.

  در ابتدا که به تورنتو آمده بودم ، مثل همه ی مهاجرانی که نمی خواهند سابقه ی بدی پیدا کنند ، فکر می کردم اگر در هنگام ورود و خروج از آسانسورها یا در ها حق تقدم را به دیگران بدهم حتما دوربین های مکان های عمومی تصویرم را ضبط می کنند و جلوی عکسم یک صد آفرین می چسبانند یا اگر در خیابان پشت خط عابر پیاده بایستم و یا در فروشگاه نوبت کسی را نگیرم و به فروشنده لبخند بزنم. خلاصه فکر می کردم که همه جا دوربین هست و تک تک کارهای خوب من ضبط می شود...

  البته هست ، فروشگاهها ، خیابانها ، اغذیه فروشی ها ، معابر عمومی ، اتوبوس ها و مترو و تقریبا همه جا دوربین مدار بسته دارند و خوب من حق داشتم فکر کنم که بیرون از چهاردیواری کوچک خانه باید آدم خوبی باشم ، گرچه هر صدای بلند یا بوی نامطبوع یا مزاحمتی برای همسایه ها هم کار ناشایست به حساب می آمد. هر جایی ممکن بود اشتباهی یا بی ادبی از من سر بزند و کسی با پلیس تماس بگیرد و بدبختی شروع شود...و آخر بدبختی اخراج از کشور فخیمه کانادا بود.

   حتی یکبار یادم هست در اتوبوس صندلیم را  به دختر جوانی که هنگام صحبت با تلفن اشکش سرازیر شده بود ، دادم. البته او هم با چشمهای خیس سری تکان داد و تشکر کرد ولی من می خواستم دوربین اتوبوس مهربانی مرا ضبط کند تا اسمم در فهرست مهاجران خوب ثبت شود ،گرچه تا بحال هیچ تقدیرنامه ای برایم ارسال نشده است.

  عجیب اینکه بعد از مدتی متوجه شدم دیگران هم اینجا، مثل من مراقب هستند که آزارشان به کسی نرسد و اتفاقا چقدر مودب و محترمانه حرف می زنند حتی آنهایی که در کانادا بدنیا آمده اند و از اخراج شدن نمی ترسند! آنها هم سعی می کنند با دیگران مودب و محترم رفتار کنند.اینجا هیچوقت صدای داد و فریاد بگوش نمی رسد. کمتر کسی به کسی دروغ می گوید. همه سعی می کنند اشتباهات و صدمات کوچک را ببخشند و فراموش کنند. گویا همه دوست دارند مدال صد آفرین را به گردن بیندازند بدون اینکه هیاهویی بپا کنند و انتظار تشکر از دولت یا کسی را داشته باشند. نمی دانم شاید اینجا مردم به دوربین های مدار بسته ایمان دارند.

  دلم می سوزد ای کاش زودتر از اینها به معجزه ی دوربین های مدار بسته پی برده بودم. دوربین هایی که هم بخشش یک شیرینی را ضبط می کنند هم نگاه شعف انگیز یک فقیر را.

  از امروز می خواهم به دوربین ها ایمان بیاورم و ایمان بیاورم که اگر در هر گوشه ی عالم کار پسندیده و نیکی از من سر زد کسی هست که مدال درخشان صد آفرین را در پایان کار به گردنم بیاویزد. بلاخره عمر مهاجرت کوتاه است و اخراج از بهشت سزاوار من نیست.

  از طرفی حالا که خیالم راحت شده است که همه مراقب دوربین ها هستند و از آزار دیگران می ترسند، دلم میخواهد بیشتر به اطرافم دقت کنم و مثل دوربین فوق حرفه ای هوشمندی خوبیهای اطرافم را ببینم و لذت ببرم . می خواهم از امروز وقایع خوبی را که میبینم ، بنویسم و بازگو کنم. میخواهم در انتشار خوبیهایی که همه جا موج می زند سهمی ایفا کنم. فرقی نمی کند کجای دنیا هستم ، میخواهم در کمرنگ کردن زشتی ها و پررنگ کردن زیبایی ها نقشی داشته باشم قبل از آنکه دیر شود. شما را هم دعوت می کنم که خوبی های دیگران را بگویید و بنویسید.

  شاید محبتی که امروز در حق کسی یا موجودی از شما سر زد ، را روزی در روزنامه ای که در آن سبزی خریده اید، بخوانید. اگر هم اینطور نشد ، خیالتان راحت باشد حتما جایی دوربینی آن را ضبط کرده است و مدال صد آفرین جایی منتظر شماست ، مثل همان جوان کانادایی که شاید هرگز نفهمد کسی کار زیبایش را بر ملا کرد:)

  Say something here...
  Cancel
  You are guest ( Sign Up ? )
  or post as a guest
  Loading comment... The comment will be refreshed after 00:00.

  Be the first to comment.

  js offconvas

  pinar liked princeOFcaspian's تصویر 14 ساعت قبل 48 دقیقه قبل
  pinar liked princeOFcaspian's تصویر 14 ساعت قبل 49 دقیقه قبل
  princeOFcaspian اشتراگ‌گذاری عکس. 1 ماه قبل

  راه می رفتم
  در بی کرانه ای که افقش تنها به رنگِ بی رنگی بود
  رودخانه ای در کنار _بی زحمتِ دور زدنِ مانعی در مسیر _راه می پیمود
  پرنده ای بی زحمتِ بال زدن ، بر روی هوا...
  نمایش بیشتر

  _اینجا حسابی برف اومده از بابل چه خبر؟
  + بابل هم داره برف میاد.... خیلی عجیبه ما اینجا شاید هر 7 سال یه بار برف داشته باشیم... مثلا سال پیش بعد از 7 سال برف...
  نمایش بیشتر

  پشت مرزها
  پشت مرزهایی که ایرانی ها را به آنجا راه نمی دهند هرچه هست بازار قیطریه نیست، میدان نقش جهان و مسجد هزار ساله جمعه پیدا نمی شود. پشت...
  نمایش بیشتر

  princeOFcaspian چرا راه دور بریم توی همین جزیره ی کیش خودمون حس میشه مردمی که از همین شهرهای ایران اونجا جمع شدن به شکل عجیبی با فرهنگ تر می شن :/ واقعا چرا؟ عملا اخلاق مردم در بند محیطه؟ 2 ماه قبل
  loader
  loader
  Attachment
  princeOFcaspian اشتراگ‌گذاری عکس. 3 ماه قبل

  ما غزل گوی توییم و بدنت رقص کنان
  چنگ ، مجنون زند و هم نفسش رطل گران

  دیده درویش و سر افتاده به زیریم که ما
  خاک رویان به بلندای تو سر بر نتوان

  دیده اما به...
  نمایش بیشتر

  نسیم هنر
  اولین بار بود که در تورنتو به سینما می رفتم. سینمای نورث یورک یکی از شعب سینمای cineplex سین پلکس است. سینمایی که شعب فراوانی در آمریکای شمالی دارد...
  نمایش بیشتر

  princeOFcaspian بسیار عالی سپاس از قلم شیواتون 3 ماه قبل
  loader
  loader
  Attachment

  سلام. هستم اگر می روم. گر نروم نیستم.